sobota, 1 maja 2010

pompa ciepła

Pompa ciepła działa idealnie z rekuperacją powietrza. Dom powinien być dobrze izolowany, ocieplony. Te wszystkie czynniki sprawiają, że możemy zastosować pompę o niższych parametrach, co przekłada się na koszty instalacji, która nie jest tania, ponieważ czekają nas jeszcze odwierty, czyli tzw. dolne źródło zasilania.

Instalacja pompy ciepła oczami kobiety...


Autorem artykułu jest EKOEMITER




Jeszcze kilka lat temu nie słyszano, aby jakieś gospodarstwo w Polsce instalowało pompę ciepła. A jeśli w ogóle to był to futuryzm. Dla mnie to była ciepła pompa.



Jeszcze kilka lat temu nie słyszano, aby jakieś gospodarstwo w Polsce instalowało pompę ciepła. A jeśli w ogóle to był to futuryzm. Dla mnie to była ciepła pompa.
Minęło parę lat i okazało się, że moja wiedza jak i świadomość klientów wzrosła. Obecnie coraz częściej bierzemy pod uwagę jego instalację w naszych domach.
Dlaczego?
Ponieważ ciągle rosną ceny energii, oleju opałowego i gazu niezbędnego do ogrzania domu.
Taki stan rzeczy spowodował, że coraz częściej zastanawiamy się nad innym rozwiązaniem niż to konwencjonalne, a mianowicie nad pompami ciepła.
Pompa ciepła to urządzenie zamieniające energię pobraną z ziemi na ciepło, które ogrzewa dom i wodę użytkową, może też chłodzić w lecie. Aby urządzenie to działało wydajnie musi być dobrze dobrane a dom powinien być ogrzewany niskotemperaturowo, czyli np. należy założyć ogrzewanie podłogowe i zrezygnować z grzejników i kominków z płaszczem wodnym.
Pompa ciepła działa idealnie z rekuperacją powietrza. Dom powinien być dobrze izolowany, ocieplony. Te wszystkie czynniki sprawiają, że możemy zastosować pompę o niższych parametrach, co przekłada się na koszty instalacji, która nie jest tania, ponieważ czekają nas jeszcze odwierty, czyli tzw. dolne źródło zasilania.
Ja jestem zwolennikiem kolektorów pionowych w naszej szerokości geograficznej. Kolektory poziome, mimo, że tańsze w instalacji nie są tak wydajne i mogą przy dużych mrozach nie dostarczyć tyle energii ile będzie potrzeba, aby ogrzać dom.
A wtedy będziemy korzystać z grzałek, które pobierają prąd a jest on kosztowny.
Filozofia jest taka zakładamy pompę ciepła, aby była wydajna, ogrzała dom i wodę użytkową a co najważniejsze, aby ograniczyła wydatki na ogrzanie domu. I rzeczywiście wydajemy dużo mniej 200 zł-300 zł/miesięcznie w czasie zimy. Jeśli jeszcze założymy kolektory słoneczne, które będą wspomagać pracę pompy, stworzymy „perpetuum mobile". Ograniczymy już do minimum nasze wydatki na ogrzewanie domu i wody użytkowej.
Jak się wykonuje dolne źródło?
Prace przy dolnym źródle wykonują firmy posiadające maszyny wiertnicze. Wiercą one kilka otworów w ziemi na wyliczoną uprzednio głębokość wynikającą z mocy pompy. Dobrze jest wykonać te odwierty w trakcie budowy domu. W odwierty są wkładane rury i zalewane glikolem po uprzednim sprawdzeniu ich szczelności. Następnie doprowadzane są do budynku, dlatego podczas wylewania fundamentu należy zostawić otwór i zaplanować pomieszczenie gospodarcze, najbliżej jak to możliwe, oczywiście musi to wynikać z projektu.
Gdy budynek znajduje się, w tzw." stanie zamkniętym" wykonywane są w nim wszelkie prace związane z wylewaniem podłóg, tynkowaniem, układaniem ogrzewania podłogowego i całego systemu ogrzewania centralnego. A w pomieszczeniu gospodarczym położone zostaną już kafelki i terakota, zakończone zostaną brudne prace. Wtedy można przystąpić do instalacji urządzenia, czyli pompy ciepła i podłączenia jej do całego układu grzewczego w domu. Instalacja kończy się podłączeniem, próbami i odbiorem urządzenia przez autoryzowany serwis producenta. Nowoczesne pompy ciepła pozyskują aż 75% potrzebnej energii grzewczej ze środowiska naturalnego, pozostałe 25% to energia elektryczna potrzebna, aby instalacja działała. Dlatego tak ważnym jest odpowiedni dobór mocy pompy dla konkretnego budynku.


---

Ekoemiter -kolektory słoneczne pompy ciepła
http://www.ekoemiter.com.pl



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
z wikipedii
Pompa ciepła jest urządzeniem wymuszającym przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej (w pompach ciepła sprężarkowych) lub energii cieplnej (w pompach absorpcyjnych).

Pompy ciepła najczęściej mają zastosowanie w:

gospodarstwach domowych (chłodziarki, zamrażarki)
przetwórstwie spożywczym (chłodnie, zamrażalnie, fabryki lodu)
klimatyzacji pomieszczeń (chłodzenie pomieszczeń)
chłodnictwie
ogrzewaniu pomieszczeń ciepłem pobieranym z otoczenia (z gruntu, zbiorników wodnych lub powietrza)
W chłodziarkach i zamrażarkach ciepło jest "wypompowywane" z przechowywanych produktów (co obniża ich temperaturę) a oddawane do pomieszczenia, w którym stoi lodówka lub zamrażarka. Pompa ciepła zastosowana do ogrzewania pomieszczeń "wypompowuje" ciepło z otoczenia o niskiej temperaturze (z gruntu lub powietrza na zewnątrz budynku) i po podniesieniu temperatury czynnika roboczego oddaje ciepło do ogrzewanego pomieszczenia.
Zasada działania
Nazwa "pompa ciepła" jest użyta przez analogię do nazwy powszechnie znanej "pompy hydraulicznej" pompującej ciecz (najczęściej wodę) z niżej położonego zbiornika do zbiornika położonego wyżej. Zarówno "pompa hydrauliczna" jak i "pompa ciepła" potrzebują energii dostarczonej z zewnątrz. Kiedy ciepło płynie w naturalnym kierunku (od wyższej temperatury do niższej), przepływ tego ciepła może być wykorzystany do napędu silnika cieplnego podobnie jak przepływ wody płynącej grawitacyjnie z góry na dół napędza silnik hydrauliczny (turbinę wodną). Aby "zmusić" ciepło do płynięcia w odwrotnym kierunku (od temperatury niższej do wyższej) należy z zewnątrz dostarczyć energii do napędu, podobnie jak przy pompowaniu wody z dolnego zbiornika do górnego. Przy odpowiedniej konstrukcji "pompa ciepła" i "silnik cieplny" mogą być jednym urządzeniem, podobnie jak jednym urządzeniem mogą być pompa hydrauliczna i silnik hydrauliczny (np. turbina Kaplana) w elektrowni szczytowo-pompowej.

Sprężarkowe pompy ciepła realizują obieg termodynamiczny (obieg Lindego), będący odwróceniem obiegu silnika cieplnego. Ciepło jest pobierane przez roboczy czynnik termodynamiczny (freon, amoniak, sprężony dwutlenek węgla) w parowniku (dolne źródło ciepła), w którym czynnik odparowuje i trafia do sprężarki, gdzie rośnie energia wewnętrzna czynnika (a więc i temperatura), a następnie w skraplaczu oddaje ciepło (górne źródło ciepła) skraplając się i przez zawór dławiący lub rurkę kapilarną, trafia z powrotem do parownika.

Pompy ciepła wykorzystują ciepło niskotemperaturowe (o niskiej energii) (w praktyce 0 °C - 60 °C), trudne do innego praktycznego wykorzystania.

Brak komentarzy:


warto zajrzeć