środa, 19 maja 2010

komin

wykończenie i uszczelnianie komina
Zewnętrzne wykończenie kominów poddawane jest nie tylko niszczącym wpływom atmosferycznym, ale też szkodliwemu oddziaływaniu spalin. Materiały wykończeniowe trzeba więc dobierać z rozwagą.


•Tynk. Popularny, bo to łatwy i tani sposób wykończenia kominów murowanych z cegły pełnej. Niestety, nie jest trwały - szybko się kruszy i odpada.


•Cegła klinkierowa. Wytrzymała i odporna na wielokrotne zamarzanie i odmarzanie, jest najodpowiedniejszym materiałem na wystającą ponad dach końcówkę komina - materiał do wymurowania komina jest zarazem jego wykończeniem.

Do budowy kominów należy używać cegieł mało nasiąkliwych (poniżej 3%) i bardzo wytrzymałych (35 MPa). Takie cegły chłoną tak znikome ilości wody, że zamarzając nie może ona zniszczyć (rozsadzić) ich struktury. Najlepsze są cegły klinkierowe z powierzchnią szkliwioną, najodporniejsze na zabrudzenie. Cegły nieszkliwione warto zaimpregnować specjalnym preparatem zmniejszającym ich nasiąkliwość, na przykład takim jak: Keranet (MAPEI), Alkutex AC Klinkerreiniger (REMMERS), preparat do impregnacji fasad Tytan (SELENA) oraz Sopro ZSE 718 (SOPRO).

Komin murowany z cegieł klinkierowych powinien być starannie wyspoinowany, a spoiny - wypełnione w całości i ukształtowane na płasko albo z niewielkim spadkiem w stronę dachu. Z tego względu do murowania najlepiej użyć specjalnej zaprawy do klinkieru, która służy też do jednoczesnego spoinowania. Innym rozwiązaniem jest murowanie cegieł klinkierowych na niepełną spoinę, zagłębioną względem lica muru 12-15 mm, a po upływie około dwóch tygodni - wypełnienie spoin specjalną zaprawą do spoinowania klinkieru.
Obróbki wokół komina

Zapobiegają przeciekom oraz niszczeniu komina na styku z dachem. Wykonuje się je z powlekanej blachy stalowej, z blachy miedzianej, ołowianej lub specjalnych folii dekarskich. Niektórzy producenci pokryć oferują elementy do obróbek dostosowane do materiału pokryciowego. Niezależnie od użytych materiałów, ich montaż powinno się wykonać bardzo starannie - zgodnie z podanymi niżej zasadami.


Na ściankach. Pionowe części obróbki komina powinny mieć wysokość przynajmniej 10 cm. O ich skuteczności decyduje szczelne połączenie ze ściankami komina. W tym celu stosuje się jedno z rozwiązań, w których brzeg obróbki:

- umieszcza się w specjalnie ukształtowanym podcięciu uzyskanym przez odpowiednie wysunięcie wyższych warstw cegieł podczas murowania komina,
zagina się i umieszcza w niewielkiej płytkiej bruździe wyciętej w ściankach,

- osłania się specjalną listwą umożliwiającą wykończenie.
Uwaga! Obróbki z blachy nie należy mocować do komina na płask, ponieważ takiego połączenia nie da się skutecznie uszczelnić. Pod wpływem zmian temperatury blacha będzie ulegać odkształceniom, co szybko zniszczy każde uszczelnienie.


•Na pokryciu dachowym. Najbardziej narażonym na przecieki miejscem komina jest krawędź od strony kalenicy, tam bowiem spływająca po pokryciu woda napotyka poprzeczną przeszkodę. Na tej krawędzi często gromadzi się też śnieg, który w kontakcie z ciepłym kominem łatwo topnieje. Dlatego obróbka w tym miejscu powinna mieć przynajmniej 20 cm długości i jeśli pokrycie jest profilowane - trzeba ją dokładnie uszczelnić na końcu, na przykład specjalną wkładką uniemożliwiającą wwiewanie śniegu pod pokrycie.
Tekst Cezary Jankowski

Taśma Opierzeniowa - Kominowa
Samoprzylepna z klejem asfaltowo-polimerowym
Przeznaczenie i zakres stosowania:
- Taśmy opierzeniowe odpowiednio karbowane przeznaczone są do wykonywania trwałych uszczelnień elementów wychodzących ponad połać dachu takich jak kominy, ściany szczytowe i ogniowe. Ostatecznego zabezpieczenia taśm dokonuje się przy użyciu tzw. listew kominowych dostosowanych do koloru taśmy opierzeniowej.
TAŚMA KOMINOWA ALUMINIOWA PLISOWANA

Samoprzylepna taśma kominowa stosowana jest do wykonywana obróbek wokół kominów, wykuszy i okien dachowych. Zbudowana jest z wysokiej jakości profilowanej taśmy aluminiowej i kleju butylowego. Produkt jest odporny na długotrwałe działanie czynników atmosferycznych takich jak promieniowanie UV, śnieg, deszcz, wilgoć i procesy starzenia.

ZASTOSOWANIE
Taśma kominowa stosowana jest do uszczelnień i połączeń w obrębie dachu a w szczególności do obróbki komina, wykuszy i okien dachowych. Nieodzowny element systemu hydroizolacyjnego dachu. Tworzy barierę dla wody z opadów atmosferycznych (np. śnieg, deszcz). Strona taśmy pokryta butylem umożliwia trwałe łączenie taśmy z powierzchniami porowatymi i gładkimi, należy jednak pamiętać, że powierzchnia klejona powinna być wolna od tłuszczu i kurzu. Odporna na wodę, mróz, wilgoć, promieniowanie UV, oraz procesy starzenia. Posiada dużą siłę klejenia i przylegania, łatwa w montażu, zapewnia natychmiastowe uszczelnienie. Nadaje się do stosowania na prawie do wszystkich typów pokryć dachowych - dachówki ceramiczne, betonowe, blachodachówki, blachy trapezowe, profilowane blachy aluminiowe itp.


MATERIAŁ
Aluminium z butylową warstwą klejącą.
Rozciągliwość materiału: ok 25%.
Szerokość: 300 mm.
Długość: 5000 mm.
Aprobata techniczna: AT-15-5466/2002.


Zalety produktu:
Optymalne klejenie dzięki pewnej warstwie kleju butylowego.
Odporność temperaturowa od -30 st. C do +80 st. C.
Montaż możliwy w temperaturze od +5 st. C do +40 st. C.
Pewniejsza i szybsza alternatywa w stosunku do typowych obróbek dekarskich.
Bezproblemowe klejenie warstwami.

DOSTĘPNE KOLORY
ceglasty
wiśniowy
brązowy
kasztanowy
czarny

Brak komentarzy:


warto zajrzeć