sobota, 2 maja 2009

Ciepły dom

Jak mieć naprawdę ciepły dom ?
autorem artykułu jest Artur Lewtak
Przed rokiem 1974 norma nakazywała by współczynnik przeniknia ciepła U dla ścian był nie większy niż 1,16. Dla domów z lat 1974-1982 był on równy o,75, w latach 1982-1991 poprawił się do 0,55 oraz 0,7 dla ścian jednowarstwowych. Po roku 1991 wartość współczynika U wynosi 0,3 oraz 0,5 dla ścian jednowarstwowych.

Obecnie jednak można i należy budować lepiej niż to przewidują przepisy budowlane.
Im lepiej ocieplone będą ściany, tym mniej ciepła ucieknie na zewnątrz i tym mniej będziemy potrzebować energii do ogrzania domu.
Wszystko to oczywiści przekłada się na stan naszego portfela, zwłaszcza przy stale rosnących cenach energii i paliwa grzewczego. Warto więc już na etapie projektowania domu zastanowić się w jaki sposób zabezpieczyć się przed drożyzną i podwyżkami.
Ideałem jest wybudowanie takiego domu, który będzie potrzebował jak najmniej energii. Wiąże się to jednak z większymi wydatkami na etapie budowy domu, jednak przeliczając przyszłe oszczędności - opłaca się.
Porównując:
dom budowany zgodnie z polską normą ma zapotrzebowanie na ciepło ok. 150-160 kWh/m2/rok, dom energooszczędny - 15-30 kWh/m2/rok.
Oczywiście same ściany to nie wszystko by uzyskać dom energooszczędny, potrzeba jeszcze dobrze ocieplić dach, podłogi na gruncie,zamontować bardzo cieple okna, zastosować nowoczesne technologie grzewcze i wentylacyjne oraz dobrać odpowiednie materiały. Mimo wszystko ciepłe ściany są czynnikiem najważniejszym do uzyskania energooszczędnego domu.
W tej chwili producenci materiałów ścienych oferują materiały znacznie przewyższające parametrami wymogi polskiej normy.

- pustaki z ceramiki poryzowanej gr. 44 cm - U= 0,31

- pustaki z ceramiki poruzowanej gr. 50 cm - U= 0,29

- bloczki betonu komórkowego gr. 40 cm - U= 0,23

- pustaki keramzytobetonowe gr. 36,5 cm - U= 0,38

- pustaki keramzytobetonowe z wkładką styropianową gr. 36 cm - U= 0,19
Należy również pamiętać aby ściany murowane były na zaprawę ciepłochronną np. z dodatkiem perlitu, albo keramzytu. Materiały dokładne wymiarowo (np. beton komórkowy), możemy murować na zaprawę klejową (warstwa zaprawy wynosi zaledwie 1-3 mm).
Jak widać nawet ściany jednowarstwowe mogą mieć zachowany dobry współczynnik przenikania ciepła, jednak naprawdę ciepła ściana musi być być docieplona.
W ścianach jednowrstwowych mur musi być nie tylko mocny i gruby, ale również musi chronić przed ucieczką ciepła. W ścianach warstwowych te funkcje są rozdzielone, dlatego mur nie musi być gruby (musi mieć grubość wynikającą z niezbędnej nośności).
Za ciepłochronność ściany odpowiada ocieplenie.
Ocieplenie będzie prawdopodobnie tak projektowane, aby współczynnik U miał przepisowe 0,3. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby zastosować większą grubość docieplenia, poprawiając tym samym energooszczędność domu.
Przed podjęciem decyzji o wyborze docieplenia domu, musimy obliczyć jaka grubość izolacji będzie optymalna. Pomóc na może w tym konstruktor, albo doradca producenta systemu dociepleń. Orientacyjnie można jednak przyjąć, że jeśli chcemy mieć ścianę o U= 0,2 to musimy ocieplić ją warstwą wełny, lub styropianu gr. :
12 cm - jeśli warstwa nośna zbudowana jest z bloczków z betonu komórkowego, o grubości 24 cm
17 cm - dla ściany z pustaków z ciepłej ceramiki, o grubości 18,8 cm, łączonych na pióro i wpust
16 cm - dla ściany z pustaków z ciepłej ceramiki, o grubości 25 cm, łączonych na pióro i wpust
14 cm - dla ściany z bloczków keramzytobetonowych, o grubości 24 cm
17 cm - dla ściany z bloczków wapienno-piaskowych, o grubości 18 cm
Podane wyżej wartości są oczywiście orientacyjne i nie uwzględniają wielu czynników.
Dobór materiałów izolacyjnych, oraz ich grubości najlepiej skonsultować z konstruktorem posiadającym odpowiednie uprawnienia.

--
HYDROPEN Budownictwo
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:


warto zajrzeć