wtorek, 23 lutego 2010

Sufit podwieszany





Zaletą podwieszanego sufitu są jego własności akustyczne. Pochłaniają dźwięki powietrzne w pomieszczeniu oraz osłabiają dźwięki materiałowe dochodzące spoza pomieszczenia.

Sufity podwieszane


Autorem artykułu jest Tomasz Galicki




Mieszkanie czy dom może obyć się bez wielu rzeczy i dalej nim pozostanie. Nie ma jednak mieszkania, które nie miałoby sufitu. Jak wiadomo jest to nieodzowny element każdego wnętrza.

W dzisiejszych czasach materiały i techniki stosowane w budownictwie pozwalają nam dowolnie kreować jego kształty i formy. Nie jest to skomplikowana czynność, więc korzystając z profesjonalnych porad budowlanych możemy samemu wykonać podwieszany sufit.


Najogólniej mówiąc jest to powierzchnia ( najczęściej wykonana z płyt gipsowych) przymocowana do stropu w pewnej odległości od niego. Płyty opierają się na lekkiej konstrukcji (aluminiowej), mocowanej do stropu (lub więźby dachowej) za pomocą specjalnych wieszaków. Główną zaletą takiego rozwiązania jest taka następująca.


Pozwala zakryć niestarannie i niedokładnie wykonane stropy, oraz umożliwia umieszczenie w suficie opraw oświetleniowych. Można też ukryć pod nimi przewody wentylacyjne czy klimatyzacyjne oraz podłączenia urządzeń sanitarnych do zbyt oddalonych pionów, a więc cały system rur, kabli i instalacji, bez których nie może istnieć żaden współczesny budynek. Nikt nie powiedział, że sufity muszą być wyłącznie płaskie i niezauważalne. Architekci wnętrz często nadają im różne formy przestrzenne - zwłaszcza w pomieszczeniach takich jak: hol, łazienka i pomieszczeniach, w których nastrój wnętrza tworzy się światłem.


Zaletą podwieszanego sufitu są jego własności akustyczne. Pochłaniają dźwięki powietrzne w pomieszczeniu oraz osłabiają dźwięki materiałowe dochodzące spoza pomieszczenia. Dobra akustyka jest sporym ułatwieniem pomagającym w zrozumieniu mowy i czystość brzmienia dźwięków, zwłaszcza muzycznych. Ma to ogromne znaczenie w audytoriach, salach konferencyjnych i kinowych itp. Dobra akustyka poprawia też samopoczucie i komfort pracy. Izolacja akustyczna między piętrami będzie również odgrywać rolę izolacji termicznej.


Zalet takiego rozwiązania jest więcej a temat znacznie obszerniejszy, natomiast wydaje mi się, że nie muszę już państwa dłużej do niego przekonywać. A nudne i płaskie sufity sami będziecie mogli zmienić w wyszukane i gustowne kreacje.


---

T.G


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

2 komentarze:

Kasia Kacprzak pisze...

ja nazywa się ten błyszczący materiał na suficie na załączonych fotografiach?

Kasia Kacprzak pisze...

jak nazywa sie ten szklany materiał na suficie na załączonych fotografiach?


warto zajrzeć