poniedziałek, 22 października 2012

Ocieplanie

Ocieplanie domu przez fachowców – jak to sprawdzić?

Autorem artykułu jest kodo


Choć sezon na przeprowadzanie remontów można uznać za skończony, dobijające się z zewnątrz zimno skłania do przemyśleń i podejmowania ostatnich decyzji w sprawie ocieplania naszych nieruchomości.

Decyzja o termomodernizacji budynków mieszkalnych wymaga od nas dodatkowo sprawdzenia wiarygodności i fachowości wybranej ekipy remontowej. Jeżeli firma budowlana nie ma nic do ukrycia chętnie udzieli informacji o swoich poprzednich klientach. Tych z kolei możemy zapytać nie tylko o profesjonalizm wykonanego ocieplenia, ale także o kulturę budowlańców, którzy i w naszym domostwie zagoszczą na dosyć długi okres czasu.

Ocieplanie domu i formalności z tym związane

Z wybraną firmą należy podpisać umowę zawierającą przede wszystkim cenę wykonywanej usługi oraz termin ukończenia prac. Warto także uzgodnić warunki odpowiedzialności w wyniku uszkodzenia mienia klienta. Jeżeli szef ekipy remontowej będzie uchylał się od podpisania takiego dokumentu lepiej zrezygnujmy z jego usług, ponieważ z dużą prawdopodobnością będziemy mieli trudności z wyegzekwowaniem jakichkolwiek gwarancji czy napraw.

Ocieplanie domu to inwestycja kosztowna i w przypadku użycia niepełno wartościowych materiałów czy po prostu ich nieskuteczności klient zostawałby sam z problem źle wykonanej usługi. Dlatego zawarcie umowy jeszcze przed rozpoczęciem działań jest bardzo ważne i obowiązkowe.

Co musi mieć ekipa by powierzyć jej ocieplanie domu?

Firma budowlana odpowiadająca za ocieplanie naszego domu przede wszystkim musi posiadać wiedzę o najnowszych technologiach i produktach zapewniających najwyższy standard izolacji. Łatwo to wysondować podejmując luźną rozmowę z właścicielem lub pracownikami na temat popularnych materiałów izolacyjnych takich jak wełna mineralna czy styropian. Warto poznać ich opinię czy wiedzę w tym zakresie a potem porównać to z ogólnie dostęnymi informacjami. Fachowcy zajmujący się izolowaniem budynków na codzień powinni mieć pełną wiedzę na tematy podstawowe jak właściowści i parametrów popularnych materiałów izolacyjnych oraz sposoby ich montażu.

Weryfikując możliwości i kwalifikacje firmy warto tez zwrócić uwage na wyposarzenie i sprzęt - firma powinna posiadać odpowiedni sprzęt jak np. rusztowania, narzędzia, folie zabezpieczające.

Na koniec warto zasięgnąć opini innych na temat danej ekipy, solidności, rzetelności i jakości pracy no i przede wszystki na temat dotychczasowych realizacji. Jeśli wszystko jest w porządku, możemy działać :)

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

niedziela, 21 października 2012

Malowanie mieszkania

Malowanie mieszkania farbami akrylowymi czy lateksowymi?

Autorem artykułu jest malakretek


Nasze mieszkanie jest już wyremontowane, pozostało tylko pomalowanie ścian. Jeśli nie zatrudniamy ekipy budowlanej, sami będziemy musieli dobrać farby do wnętrz. Na rynku obecnie najczęściej do malowania ścian wybiera się farby akrylowe albo lateksowe. Obie mają swoje wady jak i zalety, a ten tekst po krótce opowie o każdej z nich.

Farby akrylowe – opis i charakterystyka

Ten gatunek farb zalicza się do farb wodnych, co oznacza, że są one rozpuszczalne w tej cieczy. Farby akrylowe produkowane przez firmy są dostarczane albo jako gotowe mieszanki kolorów, albo zamawia się je w mieszalniach farb, gdzie dobiera się komputerowo barwę z palety kolorów.

Pierwotnie farby akrylowe były stosowane w Stanach Zjednoczonych oraz Meksyku w latach 50. poprzedniego wieku. Ze względu na swoją odporność na wilgoć (a przynajmniej większą w porównaniu do ówczesnych farb), chętnie stosowano ją do malowania ścian zewnętrznych budynków położonych nad morzem. Morskie, wilgotne powietrze szybko niszczyło ściany i tynki, a pomalowanie farbą akrylową tworzyło skorupę utrudniającą przedostawanie się wody do ściany.

Do podstawowych cech farby akrylowej zalicza się:

Wyschnięcie rozpuszczalnika pozostawia żywice poliakrylowe na ścianie, tworząc lśniącą powłokę. Farby akrylowe bardzo szybko wysychają. Hydoliza ich nie dotyczy. Nie ulegają degradacji pod wpływem promieni UV oraz nie żółkną, na długo zachowują błyszczącą powierzchnię. Z wad wylicza się łatwość na porysowanie oraz niemożność mycia ich na mokro.

Farby lateksowe – opis i charakterystyka

Paradoksalnie, farby lateksowe wielu firm nie posiadają w swoim składzie tytułowego składnika, czyli lateksu. To odmiana farb akrylowych z domieszką kauczuku albo innej żywicy, która nadaje im charakterystyczne właściwości, takie jak:

Można nakładać je wprost z kubła, jako że nie wymagają rozcieńczenia; tworzą cienką, ale elastyczną powłokę przypominającą gumę (lateks); kolory ścian wydają się matowe; wyjątkowo dobrze chronią ściany przed wilgocią, pozwalają na zmywanie ścian mokrą ściereczką; są odporne na zarysowania oraz promienie UV. Jakie farby wybrać?

Odwieczne pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Malarze wnętrz polecają stosowanie farby akrylowej do pomieszczeń nie wystawionych na zarysowania czy zachlapania, jak sypialnie czy pokoje gościnne. Natomiast farby lateksowe dobrze sprawdzają się w łazienkach, kuchniach oraz pokojach małych dzieci, które mają tendencję do mazania po ścianach albo brudzenia ich. Kolory ścian w obu przypadkach będą do siebie zbliżone, choć o odmiennej fakturze pomalowania.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

środa, 10 października 2012

Pompa ciepła

Pompa ciepła powietrzna Daikin Atherma 8 kw. Zainstalowana w kwietniu 2012 r. przetestowana na ogrzewaniu podłogowym. Ciepła woda będzie z solarów, zbiornik na wode 300l bedzie wspomagany grzałką 3kw. Zbliża się sezon grzewczy, więc pompa zostanie uruchomiona i wtedy tak naprawde okaże się czy 20 tysięcy złotych wydane na pompe miało sens. Ale zanim bedę wiedział jakie są realne koszty ogrzewania tą pompą na razie parteru o pow 80m2 - przyszło z montującej pompę firmy pierwsze rozczarowanie finansowe otóż okazało się że koszt gwarancyjnego corocznego przeglądu wyniesie 720zł!. Jeszcze pompa nie działa a już chcą odemnie kase za nic! Ciąg dalszy nastapi...być może jeżeli mnie nie wykończą nieprzewidziane koszty eksploatacji pompy.

warto zajrzeć