wtorek, 29 września 2009

Drewniany dom

Zapewne większości z nas, domy drewniane do tej pory kojarzyły się z chatami, jakie można spotkać na zboczach gór lub z wiejskimi ruderami. W ostatnich latach jednak sytuacja ta znacznie się zmieniła. Dom drewniany to już nie jedynie chatka, która wygląda, jakby zaraz miała się rozpaść. To także nie tylko element krajobrazu górskiego lub wiejskiego. W dzisiejszych czasach domy z drewna coraz częściej można spotkać na obrzeżach wielkich miast. Stają się one coraz bardziej popularne – domy drewniane stawiają teraz całe rodziny, młode małżeństwa, a nawet poważni biznesmeni czy znani przedsiębiorcy.

Dzieje się tak z powodu licznych zalet, jakimi może się pochwalić dom drewniany. Nie bez znaczenia jest tu także panująca ostatnio moda na ekologiczny styl życia – coraz chętniej poruszamy się rowerami, ograniczamy zużycie tworzyw sztucznych, dlaczego więc nie mielibyśmy mieszkać w ekologicznym budynku? Drewniana konstrukcja jest przyjazna środowisku i nie szkodzi naturze. Jednakże, dom drewniany to nie tylko ekologia, ale też energooszczędność. Drewno jest nie tylko naturalne, stanowi też bowiem znakomitą izolację – na ogrzanie domu drewnianego zużyjemy zdecydowanie mniej energii, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa.

Niemniej jednak, właściciele domów drewnianych, przy wyborze tego typu konstrukcji, kierują się nie tylko chęcią bycia ekologicznym i zaoszczędzenia pieniędzy. Istotne znaczenie mają tu bowiem pewne aspekty związane z wyglądem i estetyką domów drewnianych. Ciepłe i przytulne wnętrze, kominek, drewniany strop – to marzenie wielu ludzi. Dom drewniany idealnie pasuje do takiego wyobrażenia, stąd też wielu ludzi decyduje, że to właśnie ten budynek stanie się ich rodzinnym gniazdkiem

piątek, 25 września 2009

Budowa domu

Czy można wybudować dom lepiej i dużo taniej?



Od zawsze, zastanawia mnie irracjonalność zachowań ludzi, pragnących wybudować sobie dom. Bardzo często zaciągają oni na ten cel wieloletni kredyt, który jest ogromnym obciążeniem dla ich bieżącego budżetu, a w niepewnej sytuacji rynkowej i nieprzewidywalnej przyszłości, stwarza duże ryzyko niewypłacalności i utraty domu. Zakładają tym sobie stryczek na szyję i zgadzają się na życie w trudzie, przez bardzo wiele lat.

Często również, po wybudowaniu, okazuje się, że to nie jest taki dom, jaki sobie wymarzyli. Nie bez powodu mówi się, że dopiero trzeci spełnia oczekiwania.

Dla znacznie mniej ważnych spraw, takich jak podwyżka o 100 czy 200 zł, lub awans na wyższe stanowisko, ludzie potrafią poświęcić mnóstwo czasu i zadać sobie wiele trudu.

W przypadku planowania domu, najczęściej oglądają obrazki, czytają reklamy, porównują ceny, słuchają rad sąsiada, lub krytyki teściowej i poszukują najlepszego kredytu. Najchętniej powielają rozwiązania z najbliższego otoczenia, lub propozycje medialne. Mają mgliste pojęcie o różnych technologiach, materiałach i rozwiązaniach. Najczęściej również nie potrafią zweryfikować ofert, ani policzyć, czy są racjonalne.

Inwestor zdaje się najczęściej na projektanta i wykonawcę, a każdy z nich ma swój punkt widzenia i swój interes. W takim trójkącie trudno o porozumienie.

Poza tym, rzadko który projektant czynnie, czyli fizycznie, uczestniczył w budowach. To, co dobrze wygląda na papierze, zdarza się, że jest niemożliwe fizycznie. Jako student, w ramach praktyk, uczestniczyłem kiedyś w budowie domu mieszkalnego, w planach którego suma wymiarów wewnętrznych była większa od zewnętrznych.

Aby zminimalizować koszty, wyeliminować błędy i osiągnąć wymarzony cel, trzeba zainwestować swój czas na zdobycie odpowiedniej wiedzy, oraz spróbować nauczyć się na cudzych doświadczeniach i błędach. Zwróci się stokrotnie.

Tu uważam, że przede wszystkim należy poznać przynajmniej niektóre rozwiązania, związane z budownictwem pasywnym, oraz zastanowić się nad częściową autonomią.

Sama wiedza jest absolutnie niezbędna, ale nie wystarczy do osiągnięcia celu postawionego w tytule. Należy się zastanowić, gdzie i jak można wydać mniej, bez szkody dla jakości. Podam dwa przykłady.

Parę lat temu kupiłem dom do pełnego remontu, aby osobiście potrenować wszystkie roboty wykończeniowe. Dom ma powierzchnię około 320 m2. Między innymi należało w nim zrobić centralne ogrzewanie. Odwiedziłem sześć, czy siedem różnych firm, zajmujących się instalacją. Przedstawili mi oferty wstępne w przedziale od 25000zł do 54000zł. Oczywiście zgodnie z moimi założeniami, zdecydowałem się sam wszystko zrobić.

Aby obniżyć koszt zakupu grzejników i materiałów, skontaktowałem się z ludźmi, którzy też potrzebowali zrobić CO. Razem uzbierało się tego całkiem sporo. Odwiedziłem kilka hurtowni i zaproponowałem najmniejszej, oczywiście z innego rejonu, która miała niższe upusty u producentów niż pozostałe, wspólne zamówienie. Całość zamówienia poszła na jej rachunek. Ponieważ większość została zapłacona praktycznie gotówką, dostaliśmy dodatkowy bonus w stosunku do cen zakupów innych hurtowni. Hurtownia na nas nie zarobiła, ale uzyskała na stałe lepsze upusty. Ponieważ byliśmy z innego rejonu, nie zrobiła sama sobie konkurencji. My kupiliśmy taniej, niż kupują duże hurtownie.

Instalację montowałem wieczorami, przez dwa tygodnie. Całkowity koszt wszystkich materiałów wyniósł niecałe 11000zł. Porównując do najtańszej oferty, zarobiłem przez te kilkanaście wieczorów 14000zł, wiele się nauczyłem i poznałem wiele osób. Myślę, że był to czas dobrze wykorzystany.

Inny przykład:

Kowalski pracuje na budowach. Dostaje na rękę 1600zł, co kosztuje jego pracodawcę 3000zł. Pracodawca musi jeszcze na nim zarobić i pokryć inne koszty. Załóżmy, że cena sprzedaży pracy Kowalskiego przez firmę wynosi tylko 4000zł. Wiśniewski pracuje jako nauczyciel. Zarabia tak samo jak Kowalski.

Każdy z nich może w najlepszym przypadku kupić tylko 40 % pracy drugiego, chociaż tak samo zarabiają.

Mogą się zatrudnić wzajemnie na czarno, ale to jest już nielegalne. Nawet wzajemna, bezpłatna pomoc sąsiedzka jest definiowana jako szara strefa. Fiskus chce w takim przypadku podatku od darowizny, jaką jest przysługa, lub podatku od działalności gospodarczej od każdego z nich. W zasadzie wzajemna pomoc jest barterem wewnętrznym. Można to również nazwać bankiem czasu, bankiem usług, czy porównać do działalności typu LETS.

Ale jeśli zna się dobrze przepisy i różne formy działalności, można to zrobić legalnie.

W zeszłym roku w ramach nauki i praktyk, uczestniczyłem w kilku małych prywatnych budowach. Koszt wybudowania w zależności od zastosowanej technologii wyniósł od 870zł/m2 do 1120zł/m2, bez ceny ziemi, przyłączy i białego montażu.

Od przyszłego roku, indywidualnym inwestorom nie będzie przysługiwał zwrot różnicy VAT, jako że należy się tylko bogatym inwestorom. Działając wspólnie można będzie rozwiązać ten problem.

Dużo łatwiej również, można rozwiązać problem kredytu, jeśli buduje dobrze i bardzo tanio, dzięki czemu wartość hipoteki znacznie przewyższa zapotrzebowanie na finanse.

Przedstawiłem powyżej tylko drobną cząstkę informacji i możliwości. Takie możliwości kryją się nie tylko przy budowie domu, ale praktycznie w każdej działalności.

Piotr Waydel

www.mist-er.com





Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - żródła darmowych artykułów do przedruku.


O autorze


Piotr Waydel jest właścicielem i organizatorem różnych przedsięwzięć.

Działa aktywnie w różnych fundacjach i stowarzyszeniach.

Więcej informacji na stronie: http://www.goldenline.pl/piotr-waydel


czwartek, 24 września 2009

słoma

Ogrzewanie domu słomom jednak ma również wady. Jedna z wad jest zapotrzebowanie na sporą ilość słomy. W zwykłej małej kotłowni nie pomieścimy słomy na ogrzewanie domu przez całą zimę.

Ogrzewanie domu słomom


Autorem artykułu jest Marcin Pecel




Ogrzewanie domu to kosztowny proces, z którym musimy zmierzyć się każdej zimy. Jak zmniejszyć te kolosalne koszty?
A może zmiana pieca na piec zasilany słomom?

Ogrzewanie domu słomom jest dość nowatorskim rozwiązaniem albo bardzo ekonomicznym. Na miano ekonomicznego ogrzewania domu zasługuję sobie z kilku ważnych powodów. Jednym z nich jest koszt słomy. W porównaniu z węglem zakup słomy potrzebnej na ogrzewanie domu przez cały rok jest o sześć razy mniejszy! Oznacza to, że zamiast wydawać około 3tys złotych na ogrzewanie domu możemy wydać zaledwie 500 zł i mieć ten sam efekt.


Drugą zaletą jest wydobycie się siarki do atmosfery, które jest również o wiele mniejsze niż w przypadku wydobycia z pieca węglowego. Ponadto siarka ze słomy jest potrzebna do różnych procesów zachodzących w atmosferze.


Trzecią zaletom jest to, że zdarza się że kupno węgla jest kłopotem, ponieważ jest coraz większe zapotrzebowanie a wydobycie się zmniejsza, dlatego cena rośnie. W przypadku słomy nie ma tego problemu, ponieważ z każdym rokiem mamy nowe zapasy. Jest to dobra nowina dla rolników, którzy uprawiają zborze i nie maja, co zrobić ze słomo. Mogą w ten sposób ogrzewać swój dom lub sprzedawać innym.


Ogrzewanie domu słomom jednak ma również wady. Jedna z wad jest zapotrzebowanie na sporą ilość słomy. W zwykłej małej kotłowni nie pomieścimy słomy na ogrzewanie domu przez całą zimę. Dobry rozwiązaniem jest kupno od znajomego rolnika, który bez problemu sprzeda małe ilości w dobrej cenie.


Drugą wadom jest wysoka cena pieca, który kosztuje około 9 tys. lecz koszt pieca wraca się już po kilku latach użytkowania.


Instalacja grzewcza pieca na słomę a węglowego nie różni się praktycznie niczym, więc nie ma potrzeby zmiany instalacji, co jest dodatkowym plusem wpływającym korzystnie na wybór ogrzewania domu piecem na słomę.



---
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

poniedziałek, 21 września 2009

Płytki

W dużych łazienkach doskonale będą się prezentować płytki wielkoformatowe (30x60 cm, 60x100 cm). Tak duże płytki wyeksponują pozostałe elementy łazienki: wannę, brodzik, umywalkę i meble łazienkowe.
Modne ostatnio w aranżacjach jest łączenie dużych płytek prostokątnych z mniejszymi formatami, a nawet z mozaiką.

Najmodniejsze płytki do łazienki


Autorem artykułu jest Tomasz Galicki




Z pewnością glazura łazienkowa współtworzy stylistykę łazienki i jest jej bardzo ważnym elementem aranżacji. Urządzając łazienkę lub ją remontując już na wstępie powinno się określić jaki charakter będzie ona miała i jaką stylistykę.

Obecnie oferta producentów glazury i terakoty łazienkowej jest tak bogata, że bez trudu można odnaleźć całe kolekcje płytek przeznaczone do aranżacji już określonych stylów, np. śródziemnomorskiego, retro czy high-tech.
Płytki można też dobrać indywidualnie kreując wnętrze łazienki według własnego pomysłu. Glazura łazienkowa to przede wszystkim płytki fajansowe pokryte szkliwem. Bywa, że na ścianach w łazience układa się również gres porcelanowy. Są to płytki wyprodukowane z drobno mielonego kwarcu, skaleni oraz kaolinu. Fachowcy nie zalecają pokrywać ścian łazienki gresem technicznym, gdyż chropowatości znajdujące się na jego powierzchni zatrzymują brud. Nie powinno się również w łazienkach stosować gresu polerowanego, ponieważ jest mało odporny na plamienie, co jest wynikiem nieimpregnowania go.
W dużych łazienkach doskonale będą się prezentować płytki wielkoformatowe (30x60 cm, 60x100 cm). Tak duże płytki wyeksponują pozostałe elementy łazienki: wannę, brodzik, umywalkę i meble łazienkowe.
Modne ostatnio w aranżacjach jest łączenie dużych płytek prostokątnych z mniejszymi formatami, a nawet z mozaiką. Duże płytki prostokątne układa się najczęściej w pionie.
Na popularności nic nie traci tradycyjna glazura łazienkowa o kształcie kwadratów (20x20cm). Wykorzystywana ona jest najczęściej w tworzeniu wnętrza łazienki w stylu retro i rustykalnym. Jednobarwne kolekcje tego formatu wykorzystuje się w stylistyce wnętrz aranżowanych nowocześnie.
Ciekawym, aczkolwiek rzadziej widywanym formatem płytek są tzw. "cegiełki". Są one kładzione jednak nie typowo w "cegiełkę", ale poziomo i pionowo.
Bardzo atrakcyjnie prezentuje się w łazience mozaika. Są to najczęściej małe kwadraty, ale też romby i prostokąty, a nawet kółka i kamyki. Często mozaikę wykorzystuje się jako dekory.
Nowością na rynku jest glazura łazienkowa o falistych brzegach, a także wykorzystywanie w łazienkach formatu niegdyś typowego dla kuchni, czyli kwadratu 10x10 cm.


---

T.G.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

piątek, 18 września 2009

Tynk

Mieszkanie z pomysłem - tynk strukturalny



Ozdabianie wnętrz mieszkań tynkiem jest stosunkowo nową modą. Przez długie lata tynk strukturalny używany był jedynie na zewnętrznych ścian budynków, a także do zdobienia np. kolumn. Tymczasem za pomocą tynku możemy osiągnąć wiele ciekawych efektów – począwszy od różnych faktur, aż do artystycznych obrazów, na których nasza aranżacja mieszkania na pewno dużo zyska.Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych efektów, które można osiągnąć, kładąc na ścianach tynk strukturalny.

Cegiełki. Tworzą klimat starej piwnicy lub industrialnego loftu. Będą świetnie wyglądać nie tylko w kafejce, ale także w domu: w holu, salonie czy jadalni. Aby stworzyć ścianę z „cegieł”, potrzebne będą: tynk, mała szpachelka, środek gruntujący, farba w ceglastym kolorze, wałek i pędzel. Na ścianę należy nałożyć ok. 5 mm tynku i nie dopuścić do jego wyschnięcia. Na mokrym tynku kształtować cegiełki za pomocą szpachelki, pozostawiając między nimi wystające krawędzie. Gdy tynk wyschnie, trzeba nanieść na ścianę środek gruntujący. Następnie suchą ścianę malujemy, używając wałka i pędzla.

Imitacja drewna. Dzięki takim ścianom twój salon będzie wyglądał jak wnętrze wiejskiej chaty. Do stworzenia „drewnianych ścian” potrzebny będzie: tynk, paca z prostymi brzegami, środek gruntujący, brązowa farba i gąbka. Na ścianę należy nałożyć ok. 5 mm tynku i nie dopuścić do jego wyschnięcia Do mokrego tynku przyłożyć pacę i lekko pociągnąć z dołu ku górze. Na wyschnięty i zagruntowany tynk nałożyć farbę w odcieniu drewna i rozetrzeć ją gąbką.





Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - żródła darmowych artykułów do przedruku.


O autorze


Housik.pl

czwartek, 17 września 2009

Okna

Oczywiście przy zakupie okien dużą rolę odgrywa ilość posiadanych środków finansowych, które chcemy przeznaczyć na zakup okien, aczkolwiek w tym konkretnym przypadku nie powinniśmy „skąpić", gdyż raz zakupione okna powinny nam służyć przez parę następnych lat.

Po co nam okna?


Autorem artykułu jest Kajstek Wichura




Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi... gdy już mamy postawiony budynek to oczywiście musimy zakupić odpowiednie okna, które mają służyć kilku celom...

Pierwszym z nich jest bezpieczeństwo - okna spełniają funkcję zabezpieczającą przed niepożądanymi gośćmi (złodziejami). Solidne okna potrafią skutecznie uniemożliwić złodziejowi dostać się tą drogą do naszego domu. Oczywiście przy zakupie okien dużą rolę odgrywa ilość posiadanych środków finansowych, które chcemy przeznaczyć na zakup okien, aczkolwiek w tym konkretnym przypadku nie powinniśmy „skąpić", gdyż raz zakupione okna powinny nam służyć przez parę następnych lat. Kolejnym elementem, na który zwracamy uwagę przy zakupie okien jest rodzaj materiału z którego zostały one wykonane - do wyboru mamy kilka opcji, takich jak drewno czy PCV. Oba wcześniej wymienione materiały wykorzystywane do produkcji okien mają naturalnie swoje wady i zalety i poza tymi dwoma aspektami trzeba również mieć na uwadze całokształt naszego domu i jego otoczenie, gdyż w niektórych przypadkach okna drewniane będą lepiej się prezentować niż okna PCV. I właśnie tutaj dochodzimy do trzeciej funkcji okien - funkcji estetycznej i wizualnej. Nie można tej funkcji lekceważyć pod żadnym pozorem! Wygląd okien ma kolosalne znaczenie przy dokonywaniu ostatecznego wyboru. Kolejnym czynnikiem, który jest brany pod uwagę jest marka i renoma producenta - nawet z pozoru solidnie i profesjonalnie wyglądające drzwi jakiegoś mało znanego producenta mogą po krótkim czasie okazać się wadliwe i na przykład nieszczelne. Dlatego zaleca się korzystanie z produktów firm, które mają już wyrobiona swoja markę (jak na przykład firma dom-drzwi-okna). Podczas dokonywania ostatecznej decyzji zwróćmy również uwagę na możliwe sposoby otwierania okien, ich kolorystykę, szczelność i koszt dostawy (ewentualnie montażu). Podsumowując - przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się z ofertą kilku różnych producentów.


---
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Ogrodzenie

Często wydając kilkadziesiąt tysięcy złotych "żałujemy" 2.000 zł i po roku ponosimy, obok impregnacji, dodatkowe koszty związane z czyszczeniem kamienia.... Zanieczyszczenie środowiska sprawia, że impregnacja coraz częściej staje się konieczna.

Ogrodzenia z kamienia


Autorem artykułu jest Sebastian Miśniakiewicz




Jeżeli budujesz dom i planujesz wymianę lub budowę ogrodzenia, ewentualnie kamień na elewacji nowego domu - będziesz musiał zgłębić ten temat.
Jeżeli mamy gotowy projekt domu, działkę, przede wszystkim swoją uwagę skupiamy na budowie domu. Elewacje, wykończenia - to prace, które absorbuja nas najbardziej. W końcu nie dość, że są czasochłonne, to jeszcze pochłaniają znaczne sumy pieniędzy. Mozna spokojnie wydać dwa razy tyle na wykańczanie domu, co wyłożyliśmy na stan surowy zamknięty. Oczywiście, można i więcej :)

Z reguły dopiero wtedy, gdy powyższe prace mamy z grubsza zamknięte, nasza uwaga kieruje się ku otoczeniu - ogrodowi i ogrodzeniu. Ze względu na częste "przestrzelenie" inwestycji, z reguły rzadko zostają nam na to środki. Jeżeli jednak są, to w pierwszym rzędzie myślimy o budowie ogrodzenia - prostego, z siatki, z betonowych elementów, czy też, jak nas na to stać, rozpoczynamy budowę ogrodzenia z kamienia .

Średni jego koszt to około 280zł ma 1m2 powierzchni muru - cena, gdy decydujemy się w całości powierzyć temat firmie kamieniarskiej. Obejmuje ona zakup kamienia, transport na miejsce inwestycji oraz budowę samego ogrodzenia. osobno liczone jest impregnowanie muru - juz tańsze, około 20zł za 1m2. Warto jednak pamiętać o impregnacji i wydać tę drobną, w porównaniu z całą wartością inwestycji, kwotę. Często wydając kilkadziesiąt tysięcy złotych "żałujemy" 2.000 zł i po roku ponosimy, obok impregnacji, dodatkowe koszty związane z czyszczeniem kamienia.... Zanieczyszczenie środowiska sprawia, że impregnacja coraz częściej staje się konieczna.

Z innych prac, związanych z kamieniem, warto jeszcze wymienić elewacje z kamienia . Nie są one jeszcze tak popularne w Polsce.

Warto na koniec wspomnieć, że w przypadku ogrodzenia z kamienia największym zainteresowaniem cieszą się ogrodzenia z piaskowca .
---

Dom i Ogród


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

niedziela, 13 września 2009

Projekty domów

Pierwszy etap, który wymaga tego rodzaju decyzji, to faza wyboru projektu. Statystycznie największą popularnością cieszą się obecnie projekty domów, których metraż oscyluje wokół 140 metrów kwadratowych. Jest to spowodowane możliwościami finansowymi przeciętnej polskiej rodziny.

Dom jak z marzeń


Autorem artykułu jest KB Projekt




Ostatnie półtora roku przyniosło tak znaczny spadek cen materiałów budowlanych, że wiele osób poprzednio zdecydowanych na zakup mieszkania, zmienia dziś zdanie i zaczyna poważnie myśleć o budowie domu.

Działka już jest, następny krok to wybór projektu.


Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Zagadnienie nie jest nawet w połowie tak proste na jakie wygląda. Musimy najpierw zdecydować jaki kredyt wchodzi w grę, a co za tym idzie, jakim będziemy dysponować budżetem. W tego rodzaju przedsięwzięciach zawsze mamy dwie strony medalu – jakość i koszty.


Pierwszy etap, który wymaga tego rodzaju decyzji, to faza wyboru projektu. Statystycznie największą popularnością cieszą się obecnie projekty domów, których metraż oscyluje wokół 140 metrów kwadratowych. Jest to spowodowane możliwościami finansowymi przeciętnej polskiej rodziny.


Poza tym większość osób tylko z grubsza ma określone parametry docelowego lokum. Pomysły nabierają kształtów już w kontakcie z konkretną ofertą, dlatego częściej wybór sprowadza się do wskazania jednego spośród gotowych projektów domów. Alternatywą może być projekt indywidualny, odpowiadający wyjątkowym potrzebom klienta, jednak to rozwiązanie jest zdecydowanie droższe i trzeba dokładnie wiedzieć, czego się chce. Warto też uzbroić się w cierpliwość, bo na dokumentację projektu czeka się dłużej. Biur proponujących rozwiązania autorskie jest poza tym dużo mniej, co wpływa zarówno na cenę jak i konkurencyjność oferty.


Z powyższych powodów rozwiązaniem bardziej popularnym jest korzystanie z baz gotowych projektów, na przykład: www.kbprojekt.pl Tu wybór jest ogromny i wiąże się z przeglądaniem setek sprawdzonych ofert. Kiedy wreszcie odnajdziemy tę, która spełnia nasze fantazje o domu i mieszczącą się w realiach finansowych, pozostaje tylko omówić szczegóły z właścicielem projektu. Firmy proponują tu w razie potrzeby możliwość korekty pierwotnego wzorca. Wtedy mówimy o adaptacji projektu. Korzystanie z usług biur prezentujących przegląd gotowych ofert jest drogą stosunkowo szybką – rysunki i projekty wymagają jedynie omówienia i uszczegółowienia.


W tej fazie napotykamy takie zagadnienia do rozstrzygnięcia, jak wybór materiałów czy też zasady organizacji pomieszczeń. Część osób decyduje się dziś budować z drewna, co jest możliwe dzięki zwiększeniu konkurencyjności tego rodzaju ofert. Odnośnie planowania rozmieszczenia pomieszczeń, obserwujemy dziś tendencję do zwiększania przestrzenności domów, szczególnie w części kuchenno-jadalniano-salonowej. Dla osób, które dopiero wdrażają się w tematykę budowlaną, obco brzmieć będą nazwy takie jak silka, ytong, czy też suporex. Jest to coraz bardziej popularna konkurencja dla dawnych pustaków, zdaniem specjalistów charakteryzująca się lepszą termoizolacyjnością. Rozwój technologiczny idzie także w sukurs zwolennikom rozwiązań ekologicznych dotyczących źródeł ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej. Mamy także możliwość podniesienia komfortu życia decydując się na takie nowoczesne urządzenia jak wentylacja mechaniczna nawiewno wywiewna z odzyskiem ciepła, czy też kominek z płaszczem wodnym.


Decyzja o budowie domu pociąga za sobą dokonanie całego mnóstwa małych i większych wyborów. Wygląda na to, że trzeba uzbroić się w cierpliwość, ale nade wszystko rozsądnie rozplanować koszty i wydatki.





---
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

sobota, 12 września 2009

Kominek elektryczny

Kominki - elektryczna imitacja.



Taki elektryczny kominek w porównaniu z tradycyjnymi kominkami ma wiele udogodnień. Jednym z takich udogodnień są na przykład termowentylatory.

W kominkach elektrycznych można regulować temperaturę. Specjalne efekty pozwalają stwarzać wizualne wrażenie, ze w kominku pali się ogień.

Niektóre modele kominków elektrycznych wyposażone są w urządzenia zdalnego sterowania dające możliwość włączania i wyłączania kominka oraz regulację ogrzewania oraz jasności płomienia.

Oczywiście, kominki służą nie tylko do ozdoby mieszkań. Mogą również pełnić tę samą funkcję co kotły centralnego ogrzewania, czyli ogrzewać mieszkanie. A jeśli w takim elektrycznym kominku coś się zepsuje, to najlepiej wezwać fachowca do naprawy. Co prawda niektórzy ludzie wykorzystując elektronarzędzia próbują sami naprawiać, ale mimo wszystko lepiej pozostawić to fachowcowi.

Jeśli ktoś ma dom poza miastem, a nie postawił w nim jeszcze kominka, to może warto o tym pomyśleć. Nie tylko ze względu na to, że kominki mogą być ozdobą domu. Kominki są mocno wpisane w naszą tradycję, w historię kultury i nasze obyczaje.

Kominek jako element architektoniczny pojawia się w architekturze średniowiecznej. Jednak już wcześniej (w formie paleniska) był centralnym punktem domu u starożytnych Rzymian, Greków, Słowian, Bizantyjczyków czy Celtów.

Kiedy w wiekach średnich (XI-XV wiek) budowano w Europie zamki, twierdze czy pierwsze kamienice w miastach, to kominki były niezbędnym elementem każdej z tych budowli. Przede wszystkim dlatego, że służyły do ogrzewania komnat, przygotowywania jedzenia czy suszenia przemoczonej odzieży.

W renesansie czy w okresie dominacji baroku rzeźbiarze i architekci mieli więcej możliwości wykazania się swoimi umiejętnościami niż w średniowieczu. Kominki, które wtedy powstały, do dziś budzą podziw i uznanie dla kunsztu i zręczności ówczesnych rzeźbiarzy oraz architektów.

Współcześnie kominki niekoniecznie muszą służyć do ogrzewania pomieszczeń. Często pełnią tylko funkcje dekoracyjne, a do ogrzewania wykorzystywane są kotły centralnego ogrzewania.


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - żródła darmowych artykułów do przedruku.


O autorze



piątek, 11 września 2009

dom na wsi

Dom na wsi - wideo prezentacja

wtorek, 8 września 2009

Sposób na wilgoć

Wilgoć może mieć dwojaką naturę. Pierwszym jej rodzajem jest tzw. wilgoć technologiczna nazywana również budowlaną. Powstaje ona w budynkach nowych, które w trakcie prac budowlanych wchłonęły wodę. Najczęściej ma to miejsce w trakcie prowadzenia prac wykończeniowych takich jak tynkowanie, kładzenie szpachli lub wylewki.

Czym jest osuszanie oraz jakie jest jego znaczenie


Autorem artykułu jest Ulryk Wilk




Nadmierna wilgoć jest czynnikiem bardzo szkodliwym zarówno dla zdrowia człowieka, jak również jego otoczenia. Zbyt duże zawilgocenie może powodować powstawanie w pomieszczeniach grzyba lub pleśni, uszkodzić sprzęt elektryczny i elektroniczny, a także spowodować odchodzenie od ścian tapety lub odpadanie kafelków.
Szkodliwy wpływ wilgoci

Nadmierna wilgoć jest czynnikiem bardzo szkodliwym zarówno dla zdrowia człowieka, jak również jego otoczenia. Zbyt duże zawilgocenie może powodować powstawanie w pomieszczeniach grzyba lub pleśni, uszkodzić sprzęt elektryczny i elektroniczny, a także spowodować odchodzenie od ścian tapety lub odpadanie kafelków. W przemyśle nadmierna wilgoć może być czynnikiem szkodliwym dla produkcji wymagającej środowiska bezwodnego.

Wilgoć może mieć dwojaką naturę. Pierwszym jej rodzajem jest tzw. wilgoć technologiczna nazywana również budowlaną. Powstaje ona w budynkach nowych, które w trakcie prac budowlanych wchłonęły wodę. Najczęściej ma to miejsce w trakcie prowadzenia prac wykończeniowych takich jak tynkowanie, kładzenie szpachli lub wylewki. Oschnięcie w sposób naturalny w czasie sprzyjającym kontynuowaniu budowy jest niemożliwe, dlatego też konieczne jest przyspieszenie tego procesu. Drugim rodzaj niekorzystnej wilgoci powstaje na skutek zalania budynku. Może to mieć związek zarówno z wadliwą konstrukcją budynku jak na przykład zła izolacja dachu lub ścian, uszkodzenia w sieci wodno- kanalizacyjnej lub niedrożne rynny, a także z działaniem czynników zewnętrznych jak powodzie czy też akcje pożarnicze. Zawilgocenie powstaje na skutek niedokładnego osuszenia.

W zależności od tego czy budynek ma charakter mieszkalny czy też przemysłowy wilgoć może mieć różne skutki. W przypadku siedzib firm lub budynków przemysłowych nadmierne zawilgocenie może doprowadzić do uszkodzenia komputerów lub serwerów a to z kolei do utraty cennych danych. Wilgoć halach fabrycznych może powodować szybsze zużywanie się oraz uszkodzenia sprzętu i maszyn a także uniemożliwiać produkcje takich przedmiotów jak mikroprocesorów, elektroniki oraz niektórych środków chemicznych i produktów żywnościowych. Nadmierne zawilgocenie może również negatywnie wpływać na zmagazynowanie niektórych produktów.

W budynkach mieszkalnych duża wilgoć ma przede wszystkim negatywny wpływ na samopoczucie i stan zdrowia lokatorów. Powstające w jej skutek pleśń i grzyby mają bardzo negatywny wpływ zwłaszcza na skórę i układ oddechowy. Podobnie jak w przypadku budynków firm w budynkach mieszkalnych uszkodzeniu mogą ulec również urządzenia elektryczne, komputery a także książki, meble, dywany czy też obrazy. Aby uniknąć nadmiernego zawilgocenia zarówno w przypadku budynków przemysłowych jak również mieszkalnych konieczne jest ich osuszanie.

Osuszanie

Osuszanie budynków jest przeważnie zlecane profesjonalnym firmom świadczącym usługi w tym właśnie kierunku. W przypadku pojawienia się wilgoci bardzo ważna jest szybka reakcja. To właśnie dzięki niej możliwe jest zminimalizowanie strat w wyposażeniu zarówno ruchomym jak również stałym. Pozwala również na wykluczenie możliwości rozwoju pleśni czy też grzyba. W przypadku wilgoci technologicznej szybka reakcja przyspieszy możliwość kontynuowania prac budowlanych. Ponieważ przypadki zawilgocenia różnią się od wieloma względami nie istnieje jedna uniwersalna metoda osuszania. Wynika to z różnic w architekturze budynku, rodzaju zawilgocenia, miejsca i rodzaju uszkodzeń, czy też wielkości osuszanej powierzchni. Za każdym razem osuszanie rozpatrywane jest indywidualnie i dostosowywane do sytuacji.

Osuszanie jest procesem składającym się z kilku następujących po sobie etapów. Pierwszym z nich jest określenie przyczyny i rodzaju zawilgocenia. Na tym etapie konieczne jest wykrycie źródła zawilgocenia i jego likwidacja. Bez tego nie można rozpocząć procesu osuszania, ponieważ zawilgocenie będzie się odtwarzać. Następnym etapem jest ocena stanu zawilgocenia. Na tym etapie dokonywane są specjalne pomiary, których celem jest określenie w jakie części budynku uległy zawilgoceniu, jakie szkody powstały w jego skutek oraz jaki jest poziom uszkodzeń. Dokonawszy oceny należy wybrać metodę najbardziej optymalną dla danej sytuacji. Stosując wybraną metodę należy zastosować odpowiednie narzędzia takie jak pompy, wentylatory, dmuchawy i nagrzewnice. Przeprowadzanie osuszania wymaga monitoringu, dzięki któremu możliwa jest kontrola procesu i uzyskanie zadowalających wyników.

---
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

poniedziałek, 7 września 2009

Relief na ścianie

Jak wykonać na scianie relief? o tym na filmie

czwartek, 3 września 2009

Dom nowoczesny

Dom nowoczesny to niekoniecznie szklana kopuła czy przeszklony kwadrat. W słowie n o w o c z e s n y kryją sie przede wszystkim nowatorskie rozwiązania. Na dzień dzisiejszy takim trendem są projekty domów energooszczędnych.

Cztery kąty w nowoczesnej wersji


Autorem artykułu jest Paweł Kuźma




Czy domy futurystyczne wyprą obecnie popularne tradycyjne domy ?. Pracownie architektoniczne wzbogacają swoje oferty w nowatorskie projekty domów.

Choć wielu z nas marzy o zamieszkaniu w tradycyjnym, przytulnym domku z poddaszem i kominkiem, to dla niektórych sprawą priorytetową w projekcie domu jest futurystyczny rozmach. Nie cierpią zdobień, spadzistych dachów i niepotrzebnych bibelotów. Liczy sie prostota i funkcjonalność. Dlatego właśnie nowoczesne domy przeżywają dziś renesans.


Dominują w nich takie rozwiązania jak: duża liczba przeszkleń i elementy stalowe. Na pierwszy rzut oka widać asymetrię i proste linie budynku. Architekci- futuryści proponują ponadto dodatkowe pomieszczenia z przeznaczeniem na liczne garderoby, basen, saunę i tarasy.


dom energooszczędny


Dom nowoczesny to niekoniecznie szklana kopuła czy przeszklony kwadrat. W słowie n o w o c z e s n y kryją sie przede wszystkim nowatorskie rozwiązania. Na dzień dzisiejszy takim trendem są projekty domów energooszczędnych. I chociaż futuryzm zakłada prostotę i pozbawione zdobień betonowe, szklane czy stalowe elementy, to dom nowoczesny nie musi być wcale do cna awangardowy. Może przypominać z wyglądu dom tradycyjny, zaś posiadać nowatorskie rozwiązania.

Nowym trendem w zakresie architektury mieszkaniowej, zarówno w kwestii designu jak i nowoczesnych rozwiązań, jest dom w Kuala Lumpur. YTL Residence łączy elementy domu jednorodzinnego z blokiem mieszkalnym. Będąc w domu, za sprawą dużej ilości przeszkleń, odczuwa sie jasność i ciepło. W budynku znajduje się 9 sypialni, ponad 20 łazienek, 2 jadalnie, pokoje i basen. Wszystko to mieści sie naokoło 3 tyś metrów kwadratowych.

Przeciwieństwem tak dużego gmachu jest malutki, ale jakże nowatorski domek nomadyczny. W Polsce takowy stoi w Piasecznie pod Warszawą. To niewielki przenośny budynek o powierzchni powyżej 23 metrów, którego można zabierać ze soba na wakacje:).


---

Projekty domów - WM Pracownia Projektowania Miasta, projekty architektoniczne i budowlane.



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

wtorek, 1 września 2009

Montaż szafek kuchennych

Obecnie w sklepach meblowych meble są sprzedawane w paczkach kartonowych, łatwych w transporcie. Jednak to ulatwienie powoduje że trzeba takie szafki zmontować, jeżeli w zakupionym zestawie nie ma oferty montażu, trzeba taki zestaw zmontować samodzielnie albo wezwać fachowca. Czy samodzielny montaż mebli jest trudny o tym na filmie

warto zajrzeć